Your cart is empty

WORKSHOP: DOGMESTRIK MED RÅULD VED INGRID KOBBERØ

Doors open at 09:00

WORKSHOP: DOGMESTRIK MED RÅULD VED INGRID KOBBERØ

WORKSHOP: DOGMESTRIK MED RÅULD VED INGRID KOBBERØ

Lørdag d. 20. september 2025 kl. 9-12. Underviser: Ingrid Kobberø

475,00 DKK
Organizer
Wool Days Thy
Start time 20.09.2025 09:00
End time 20.09.2025 12:00
Location
Wool Days Thy, Bredgade 131, 7760 Hurup
Website http://www.wooldays.dk
Lær at strikke med råulden - direkte fra et nyklippet får. Vi kalder det dogmestrik.

Ulden kommer fra Spelsau får, som er en gammel norsk race, der har meget lange dækhår. En lok kan være 30 cm. Disse får er meget hårdføre og går ude hele året rundt.

Ulden skal ikke kartes eller spindes. Derved bevarer ulden sine egenskaber til at varme og beskytte samt isolere for kulde og fugt. Det bevirker, at ulden, foruden at være smuk og naturlig – har en positiv og meget gavnlig virkning mod smerter og led og muskler.

Fremgangsmåden er følgende:
Ulden fra det klippede får er ikke nødvendigvis vasket – men rengjort, når vi strikker.
Man starter med at trække ulden ud med sine fingre og laver en garnnøgle.

Som nybegynder i dogmestrik vælger man at trække en mellem tyk tråd, som er lettest at strikke med. Efterhånden, når man er øvet, kan man vælge tyndere tråd, eller tykkere, afhængig af, hvad man ønsker at strikke.

Du kan altså lære at fremstille uldvarer, som varmer, pynter og healer. Fx håndledsvarmere, skulder- og hoftevarmerem, huer, veste, trøjer, benvarmere og ligeledes tykke strikkede puder til en stol eller til din bil. Der ingen begrænsning.

Ulden findes i fårenes naturlige farver, brun, beige, hvid, gråhvid og mix.

Hvad skal man medbringe:
Du medbringer strikkepinde nr. 6-7

Er der noget, man skal/kan tilkøbe på kurset:
Materiale udgifter på 100,- DKK for 100 gram råuld og det rækker til pulsvarmere. Beløbet betales til underviseren.

Kaffe/the samt en lille snack er inkluderet i prisen.

Sprog: Dansk, engelsk og tysk

Underviser: Ingrid Kobberø
Synes det er skønt at arbejde med dyr og at være i naturen. Har arbejdet som frivillig på Lystbækgaard i mere end 20 år, især efter jeg er gået på pension.
Merchant legal name WoolDays Thy ApS
VAT 44214083
Personalize your experience We use your location to show you events near you. You can change your location at any time.
We do not share your location with anyone. Your location is only used to show you events near you.