2MDA Teaterproduksjon spiller Den politiske kannestøper på Greveskogen Videregående skole i Språklab (Black box) Tønsberg, Grevefestivalen 2025
Regi: Heidi Germann.
Den politiske kannestøper og influenser-vennene har et problem. De vil ha følgere, de vil ha makt. Men vil de egentlig ha ansvar? Kult å ha fått en plass i regjeringen! For en ære! Men hvordan i all verden skal alle disse umulige politiske oppgavene løses? Før hen rekker å løse et problem kommer de politiske rådgiverne trekkende med tre problemer til. Hvem trekker i trådene? Er det frustrerte kolleger, eller er det politikere som er lei politikerforakten denne gjengen legger på nett?
Den politiske kannestøper viser problemer med et demokrati som ikke fungerer med overvekt av uopplyste velgere. I vår tid har vi jo både kommentatorfeltkrigere, eller også kalt nettroll, og land som velger ledere som ikke er spesielt demokrativennlige. I vår versjon tar grasroten opprør, og vil kaste det etablerte. De etablerte makthaverne på sin side har tankene sine i tåkeland og glemmer å ta hensyn til befolkningen som ikke er politiske broilere.
Som én av Norges (og Danmarks) betydningsfulle forfattere på 1700-tallet, ser vi for oss at Ludvig Holberg også kan være aktuell for norskfaget. Hans forfatterskap er like aktuelt i vår tid som det var på 1700-tallet, med alle hans nye og overraskende ideer om politikk, religion og kjønn som like gjerne overrasker folk i dag. Handlingen i Den politiske kannestøper har også en klar parallell til Holbergs Jeppe på bjerget, da det å være «konge for en dag» er sentralt.
Foretaksnavn: ULRIKA LIND
MVA: