0
Image for Foredrag : Thorvald Staunings vej til magten 1925

Foredrag : Thorvald Staunings vej til magten 1925

https://helsingormuseer.dk
Arrangør Museerne Helsingør
Sted Helsingør Bymuseum, Allegade 2, Kulturværftet
Helsingør Bymuseum, Allegade 2, Kulturværftet
Dato 29. mar 2025
Dørene åpner 13:00 til 16:00
Foredrag Staunings vej til magten 1925
-
0
+
80,00 DKK
For medlemmer- Foredrag Staunings vej til magten 1925
Kun for medlemmer af Helsingør Historiske Forening
-
0
+
0,00 DKK     
Annonseinnhold
Th. Stauning: vej til magten 1925 og problemer med Fagbevægelsen i Storkonflikten 1925.

Foredragsholder: Tom Sinding, cand.mag. og formand for Helsingør Historiske Forening

Som mange af de tidlige Socialdemokratiske ledere var hans vokset op under fattige kår. Men bliver politisk aktiv og valgt til Folketinget i 1906. 4 år efter i 1910 blev han partiformand og leder af Rigsdagsgruppen.
I 1908 havde Partiet på en kongres vedtaget, at det ikke ville gå i regering før absolut flertal opnås. En regel der blev modificeret, og senere i 1923 afskaffet. Hermed var vejen lagt til statsministerposten efter valget i 1924.
Stauning stod overfor problemer med opskrivningen af den danske valuta efter verdenskrigen, men også problemer med fagbevægelsen ved overenskomstforhandlingerne i 1925.
Storkonflikten i 1925 er til dato den største i Danmark målt i tabte arbejdsdage. Det er lykkedes foredragsholderen at finde nyt relevant kildemateriale. Socialdemokratiet havde første gang fået regeringsmagten. Skulle fagbevægelsen tage hensyn til det? I denne var der uenighed, specielt var Dansk Arbejdsmands Forbund under formanden M.C. Lyngsie vedholdende i de faglige krav og vil ikke tage hensyn til regeringen.

Foredragsrækken den sidste lørdag hver måned i vinterhalvåret arrangeres af Museum Helsingør og Helsingør Historiske Forening. Folkeuniversitetet og Helsingør aftenskolen sponsorerer arrangementerne.

Foretaksnavn: HELSINGØR KOMMUNE

MVA: 64502018