Dørene åbner kl. 17.00. Arrangementet starter kl. 18.00.
Det er ikke uden stolthed, vi byder indenfor til dette eksklusive arrangement med smagsoplevelser i særklasse efterfulgt af samtaler på jysk om iværksætteri i Thy, traditioner og drømme og ikke mindst holdninger til kvalitet og det gode liv.
Aftenen starter med en special komponeret Thy-platte af lokale råvarer og specialiteter - efterfulgt af 4 x whiskysmagning på 'en ikke nørdet måde' med Ellen og Marie, 'the founding sisters' fra vores lokale og særdeles prisbelønnede Thy Whisky.
Efter lidt dessert og kaffe/the faciliterer Søren Vester, designer, havemand, TV-vært og meget, meget andet en samtale med Ellen og Marie om livet og drømmene i Thy.
Arrangementet er ekskl. drikkevarer til maden, som købes i multisalens bar - men inkl. kaffe/the.
Thy Whisky Distillery er et dansk økologisk destilleri, på slægtsgården Gyrup i Thy ejet og drevet af søstrene Ellen og Marie og deres mænd. Til at lave whiskyen bruger de udelukkende økologisk korn dyrket på deres egne marker og hele produktionen fra mark til flaske er samlet på gården. I 2024 blev de kåret til årets Single Estate Whisky Destilleri i verden ved Icons of Whisky i London og deres whisky har vundet flere priser ved konkurrencer verden over.
Søren Vester er designer og havemand, holder foredrag og laver TV. Han tager hånd om den gode hverdag og har et ret simpelt liv på landet - herunder sommerhus i Agger, Thy.
Foretaksnavn: WoolDays Thy ApS
MVA: 44214083