𝐎𝐁𝐒. 𝐃𝐞𝐭𝐭𝐞 𝐞𝐫 𝐞𝐧 𝐩𝐥𝐮𝐬 𝐨𝐧𝐞-𝐤𝐨𝐧𝐜𝐞𝐫𝐭, 𝐨𝐠 𝐝𝐞𝐫𝐟𝐨𝐫 𝐤𝐚𝐧 𝐝𝐮 𝐦𝐞𝐝 𝐠𝐲𝐥𝐝𝐢𝐠𝐭 𝐬𝐭𝐮𝐝𝐢𝐞𝐤𝐨𝐫𝐭 𝐢𝐧𝐯𝐢𝐭𝐞𝐫𝐞 𝐞́𝐧 𝐞𝐤𝐬𝐭𝐫𝐚 𝐠æ𝐬𝐭 𝐦𝐞𝐝 𝐩𝐚̊ 𝐝𝐢𝐧 𝐤𝐨𝐧𝐜𝐞𝐫𝐭𝐛𝐢𝐥𝐥𝐞𝐭
Caktus’ musik befinder sig imellem det skrøbelige og det stærke - det smukke og det voldsomme – kammermusik og grooves. Det er den akustiske lyd der er i fokus, og lysten til at eksperimentere og improvisere ind og ud af de ellers stramme kompositioner. Caktus er tæt på at være en dobbelttrio, med to basser og to saxer, og med denne samklang og spejling er det oplagt at også temaer spejles, vendes, vrides og udfordres.
Gruppen blev dannet i Aarhus i 2017, og har siden da spillet mere end 50 koncerter rundt om i Norden samt bl.a. fået sin musik opført af DR Bigbandet. I 2023 udkom Caktus med sit andet album ‘Flimrende’ som af anmeldere bl.a. blev kaldt ‘et mesterværk’. Også debut-udgivelsen ’Under Solen fik mange roser med på vejen, bl.a. en Steppeulvs nominering som ’Årets Komponist’, en nominering til ’Årets Album’ ved Danish Music Awards Jazz 2021, og en plads på både Passive/Aggressive’s og Dagbladet Information’s årsliste over de 20 bedste danske udgivelser i 2020.
Caktus har det seneste år samarbejdet med Oslo Jazzkomponisters Orkester og spillet to koncerter med Caktus i udvidet 15 personers besætning. Dette projekt er netop indspillet og udkommer som en plade i foråret 2026. Desuden udkommer Caktus med et nyt kvintet-album 10 september 2025, og flere singler er på vej inden da.
Caktus:
Maria Dybbroe – altsax
Zeki Jindyl– altsax
Thorbjørn Kaas – cello, kontrabas,
Frederik Hagner – kontrabas
Tobias Andreassen – trommer
Foretaksnavn: AUC'S STUDENTERHUS
MVA: 16736341